

Schwinn X Bike Indoor Cycle
Was | Now $2,799.00
Save : $300
About
The Schwinn X Bike Indoor Cycle offer a tech-free experience ideal for music-focused group cycling studios as well as multi-unit housing and hospitality fitness centers that do not offer guided classes. With optional 4iiii powermeter, members and guests can bring their phone or personal fitness device to track and store their personal data.
Compatible Accessories and Upgrades for Schwinn X Bike Indoor Cycle:
- Pedals: Triple Link KEO-compatible, Morse Taper (718-5869), Triple Link Delta-compatible, Morse Taper (740-8689)
- Bike Numbering Tags: 727-0161
- Dumbbell Holders: 700-0504-35
- Powermeter Crank: 718-6306
SUSTAINABILITY
Creating positive impact through thoughtful action. In order to reduce our packaging’s negative influence on marine life and waterways, we have replaced expanded polystyrene (EPS) with 100% recycled corrugate, which can be recycled again to also use less raw material. Look for ways to reduce your disposal fees and environmental impact with recycling!
In order to reduce the global demand for batteries, we have replaced our consoles requiring periodic changing of batteries with group cycles that generate power from pedaling. When not disposed of properly, batteries release harmful metals such as mercury, lead and cadmium into the environment. Look for ways to reduce your environmental impact with generator-powered electronics!
CUSTOMIZATION
We know what it takes to build an authentic, meaningful brand experience. Our customization program is the perfect way to leverage all that hard work into creating an amazing group cycle experience. Whether your goal is creating a tranquil place to unwind or a high-energy disco ball clad club scene, our consultative approach will get you there.
BRING YOUR OWN CONSOLE
Add a 4iiii powermeter to use personal fitness tracking apps to BYOC via BLE, or broadcast Power/RPM to an in-studio heads-up group display via ANT+
| Warranty | |
| FRAME: | 10 years (5 yrs corrosion) |
| MECHANICAL PARTS: | 2 years (drive mechanism, braking system, cranks) |
| LABOR: | 1 year |
| WEAR ITEMS: | 6 months (saddle, pedals) |
| Specifications | |
| PRODUCT WEIGHT: | 130 lbs (59 kg) |
| PRODUCT FOOTPRINT (LXWXH): | 42.5 in x 20.6 in (1076.5 mm x 525 mm) |
| FRAME MATERIAL: | Aluminum |
| FRAME FINISH: | Powder-coated |
| FRAME COLOR: | Quantum Silver |
| DRIVE SYSTEM/DRIVE TRAIN: | Smooth Poly V Xs 9-7480-QINTP0 Authentic, toothed carbon belt Xa 9-7470-QINTP0 |
| RESISTANCE SYSTEM: | 6 Magnet Non-Contact Magnetic Resistance |
| Q-FACTOR: | 168 mm |
| HANDLE BAR: | Universal |
| SADDLE: | AC Saddle |
| FORE/AFT ADJUSTMENT SYSTEM: | Lever micro-adjustment |
| HEIGHT ADJUSTMENT SYSTEM: | Pop-Pin |
| FLYWHEEL: | Aluminum, thin profile |
| PEDALS: | Morse Taper Double Link - SPD and athletic shoe cage |
| USER HEIGHT RANGE: | 4'11 to 6'8 (150 cm to 203 cm) |
| MAX USER WEIGHT: | 300 lb (136 kg) |
| OPENHUBTM CONNECTIVITY: BRING YOUR OWN CONSOLE | |
| WIRELESS COMMUNICATION: | Bluetooth, ANT+ |
| DEVICES THAT CONNECT: | 4iiii Powermeter* – BLE, ANT+ |
| TECHNOLOGY EXPERTS: | Personal cycling apps – BLE |
| App-based group displays – BLE | |
| COMPATIBLE ACCESSORIES AND UPGRADES | |
| PEDALS: | Triple Link KEO-compatible, Morse Taper 718-5869 |
| Triple Link Delta-compatible, Morse Taper 740-8689 | |
| BIKE NUMBERING TAGS: | 740-9639 |
| DUMBBELL HOLDERS: | 700-0504-XX |
| PHONE HOLDER: | 740-9596-KT |
| POWERMETER CRANK: | 718-6306 |
FEATURES
Schwinn X Bike Indoor Cycle Key Features:
- Smooth Poly V Drive Train on Xs 7480
- Authentic, Toothed Carbon Belt on Xa 7470
- Integrated phone/tablet holder
- 6 Magnet Non-Contact Magnetic Resistance System
- Morse Taper pedals and bottom bracket for increased durability and reliability
- Frame Finish – Powder Coated Aluminum
- User Height Range: 4’11 to 6’8 (150 cm to 203 cm)
- Max User Weight: 300 lb (136 kg)
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730