









TRUE Fitness ADX Fan Bike
Was | Now $1,499.00
Save : $200
About
The TRUE Fitness ADX Fan Bike delivers simplicity, durability, and low maintenance. This self-powered air bike features a unique 26-blade fan for smooth, dynamic resistance—perfect for high-intensity workouts. Its heavy-duty, moisture-resistant construction ensures reliable performance under daily use.
LCD CONSOLE
The ADX bike’s built-in LCD console provides real-time workout feedback, including a tachometer display and watts calibration that adjusts to elevation. With progressive wind resistance, wireless heart rate compatibility (ANT+® & Polar®), and quick-start program keys, users can train efficiently. Plus, its self-powered design ensures hassle-free operation anywhere
ABOUT TRUE FITNESS
TRUE’s innovative and award-winning products have solidified its reputation as an industry leader. Our treadmills, total-body elliptical trainers and exercise bikes are designed to keep you engaged for the long haul. We stand behind our premium cardio equipment with robust warranties and a nationwide sales and service network.
Since its founding in 1981, TRUE has been built on two core guiding principles: Build the highest quality products and support them with superior service. Over the years, the fitness industry has changed, new markets have sprung up and the needs of our customers have evolved, but those principles remain constant and we remain ever-vigilant in working to achieve them.
In keeping with our values, TRUE has always strived to equip our machines with the latest technology and safety features since the beginning, giving our customers the very best exercise experience possible while providing peace of mind. Here are some of the revolutionary advancements we’ve made in the industry over our 30+ year history.
| Warranty | |
| Frame: | 5 Years |
| Parts: | 3 Years |
| Labor: | 1 Year |
| Console: | 2 Years |
| Specifications | |
| Technical Specifications | |
| Power Source: | Self-Generating [Includes 2D Batteries for console operation] |
| Drive System: | Single-stage belt drive |
| Weighted Inertia Ring: | Yes |
| Performance Fan: | 26 Blades |
| Ball Bearings at Pivot Points: | Yes |
| Solid Steel Cranks: | Yes |
| Stabilizer feet / Levers: | Yes |
| Replaceable Pedals: | Yes |
| Multi-Position Seat: | Ecofit |
| Replaceable Seat: | Yes |
| Handlebar Design: | MultiGrip |
| Asset Management: | Ecofit |
| Footpegs: | Yes |
| Air Diverter: | Yes |
| Available Consoles | |
| Standard ADX Console: | Yes |
| Console Features | |
| LCD Tachometer Display: | Yes |
| Resistance Levels: | Progressive Wind Resistance |
| Wireless heart rate ready: | ANT+® and Polar® [Optional Polar® uncoded active over 5k Hz] |
| Quick Start: | Yes |
| Quick program keys: | Yes |
| Watts calibration (adjusts to elevation): | Yes |
| Class A watts rating: | Yes |
| Workouts | |
| Preset Programs: | Manual, 20/10 Interval, 30/90 Interval, Custom Interval, Time Target, Calorie Target, Kilojoules Target, Miles Target, Kilometers Target |
| Extras | |
| Accessories: | Water Bottle Holder |
| PHYSICAL FEATURES | |
| Dimensions (L x W x H): | 55” L x 26” W x 53” H / 140 cm x 66 cm x 135 cm |
| Machine Weight: | 113 lbs / 51 kg |
| Shipping Weight: | 132 lb / 59.9 kg |
| Shipping Dimensions (LxWxH): | 55″ L x 16″ W x 39″ H / 140 cm x 41 cm x 99 cm |
| Max User Weight: | 350 lbs / 160 kg |
| Portability: | 2 Front Transport Wheels |
FEATURES
TRUE Fitness ADX Fan Bike Key Features:
- Full-commercial grade
- 26-blade performance fan
- Inertia performance drive system
- Single-stage belt for instant activation
- Class A watts rating
- Smooth motion
- HIIT workouts
- Calibration technology

EXPLORE ADX BIKE FEATURES

The digital display delivers essential stats like heart rate, RPM, distance, and calories, while the tachometer visually signals the user’s output.

The oversized, cushioned seat can be adjusted forward and backward, as well as up and down.

The double-coated steel body and moisture-repellent frame have been rigorously tested to ensure longevity.

INNOVATIVE CONSOLE
The digital display on the ADX bike delivers essential stats at the user’s fingertips while the tachometer visually signals the user’s output. Its simple and intuitive design tracks performance in heart rate, RPM, distance, watts, and calories. In the HIIT setting, users tackle short bursts of all-out effort combined with recovery. Invigorating workouts such as 20/10 Intervals, 30/90 Intervals, or custom interval routines motivate users to improve their fitness level.
CALIBRATED TECH
Facilities can calibrate the ADX bike according to atmospheric conditions such as temperature, altitude, and humidity to help ensure more accurate workout data.


OPTIMAL BIOMECHANICS
Biomechanically correct positioning delivers proper knee placement for maximum engagement with each pedal stroke on our ADX bike.
LOW-IMPACT OPTIONS
Beginner exercisers or those recovering from an injury can both benefit from low-impact, total-body cardio workouts on the ADX bike. Users can set the intensity of their workout and control the pace at all times.

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730