



Steelflex Flat Bench (NFB)
Was | Now $600.00
Save : $100
About
Steelflex Flat Bench (NFB). If you want the ability to perform all the basic barbell and dumbbell exercises then this NFB flat bench by Steelflex should be your choice! Increase your strength and flexibility with this ultra-tough workout bench. Extra-thick upholstery adds comfort and stability to your exercise routine. The Steelflex Flat Bench (NFB) pad is positioned on the Steelflex 2″ x 4″ commercial mainframe with four-side welded construction.
ABOUT Steelflex
Steelflex Cardiovascular equipment is manufactured to a very high standard for Strength Training equipment, the Steelflex range includes treadmills, exercise bikes, elliptical cross trainers for home and commercial use. All Steelflex products are manufactured in a state-of-the-art ISO 9000:2000 certified facility. The ISO 9000:2000 certification is only awarded to companies that comply to the most stringent quality, design and customer support standards, and is recognized worldwide as the sign of excellence.
| Warranty | |
| Frame: | 15 Years |
| Bearings: | 2 Years |
| Upholstery & Grips: | 6 months |
| All Other Parts: | 1 Year |
| Specifications | |
| Mainframe: | 12 Heavy Gauge 50 × 100 × 2.5T Oval Tubing |
| Frame Finish: | Two-coat powder process, electrostatically applied powder coat finish, metallic silver |
| Bearings: | Commercial rated, sealed bearings at all pivot points |
| Welding: | Continuous welds at all joints. |
| Upholstery (B/R): | 2" Rebonded Scrap Foam + 15mm High Resilience Foam with CGPC PVC cold latex and durable double stitched upholstery |
| Max User Weight: | 264 lbs. / 120 kg |
| Product Weight: | 35lbs / 16 kg |
| Dimension: | 117 × 54 × 46 cm / 46" × 21" ×18" |
FEATURES
Steelflex Flat Bench (NFB) Key Features:
- Perfect for all basic barbell and dumbbell exercises
- Wide base eliminates rocking
- All-4-side welded construction
- Ideal for home and commercial use
- Electrostatically applied powder coat paint finish, metallic silver

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730