





Steelflex PL2100 Chest / Shoulder Machine
Was | Now $2,899.00
Save : $300
About
The Steelflex PL2100 Chest / Shoulder Machine provides the ideal workout focusing on your chest and shoulders, providing a perfect strength exercise.
The Steelflex PL2100 Chest / Shoulder Machine adjustable backrest and movement arm provides multiple press angles for the trapezius, pectoral, deltoid, and triceps development. The gas-assist mechanism for the linkage allows weight plates and press arms to work simultaneously. The linkage construction delivers fluent power in the course of exercises. Structural capabilities elevate durability and stability.
ABOUT Steelflex
Steelflex Cardiovascular equipment is manufactured to a very high standard for Strength Training equipment, the Steelflex range includes treadmills, exercise bikes, elliptical cross trainers for home and commercial use. All Steelflex products are manufactured in a state-of-the-art ISO 9000:2000 certified facility. The ISO 9000:2000 certification is only awarded to companies that comply to the most stringent quality, design and customer support standards, and is recognized worldwide as the sign of excellence.
| Warranty | |
| Frame: | 15 Years |
| Bearings: | 2 Years |
| Parts: | 1 Year |
| Upholstery & Grips: | 6 months |
| Specifications | |
| Mainframe: | 11 gauge steel, 2″ x 4″ square tubing |
| Finish: | Electro-statically applied powder coat |
| Bearings: | Industrial rated bearings, sealed bearings at all pivot points Springs (where applicable) make seat & weight arm adjustments quick and easy |
| Upholstery: | 2” Rebonded Scrap Foam + 10 mm high density foam with CGPC PVC cold latex leather and durable double stitched upholstery |
| Handgrips: | Dipped PVC Handle |
| Machine Weight: | 235 lbs |
| Dimensions(L×W×H): | 69″ x 51.5″ x 63″ (176 x 131 x 161cm) |
| Max User Weight: | 264 lbs. / 120 kg |
FEATURES
Steelflex PL2100 Chest / Shoulder Machine Key Features:
- Sealed bearing pivot points
- Electro-statically applied powder coat
- Springs (where applicable) make seat & weight arm adjustments quick and easy
- Ideal workout focusing on your chest and shoulders
- Built to last
Note: Olympic weight plates not included

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730