


Steelflex PL2200 Lat Pull Down / Back Row Machine
Was | Now $3,599.00
Save : $300
About
The Steelflex PL2200 Lat Pull Down / Back Row Machine provides the ideal dual workout giving you the ultimate strength pull exercise.
Combining lat pulldown with back row workouts to strengthen the back, shoulder, and biceps in one machine, the Steelflex PL2200 Lat Pull Down / Back Row Machine has a compact style design, space-saving. The linkage movement arm and weight plates can work simultaneously to make load training as effective as possible. Dipped handles with a rotating dangle design supply various grip positions.
ABOUT Steelflex
Steelflex Cardiovascular equipment is manufactured to a very high standard for Strength Training equipment, the Steelflex range includes treadmills, exercise bikes, elliptical cross trainers for home and commercial use. All Steelflex products are manufactured in a state-of-the-art ISO 9000:2000 certified facility. The ISO 9000:2000 certification is only awarded to companies that comply to the most stringent quality, design and customer support standards, and is recognized worldwide as the sign of excellence.
| Warranty | |
| Frame: | 15 Years |
| Bearings: | 2 Years |
| Parts: | 1 Year |
| Upholstery & Grips: | 6 months |
| Specifications | |
| Mainframe: | 11 gauge steel, 2″ x 4″ square tubing |
| Finish: | Electro-statically applied powder coat |
| Bearings: | Industrial rated bearings, sealed bearings at all pivot points Springs (where applicable) make seat & weight arm adjustments quick and easy |
| Upholstery: | 2” Rebonded Scrap Foam + 10 mm high density foam with CGPC PVC cold latex leather and durable double stitched upholstery |
| Handgrips: | Dipped PVC Handle |
| Machine Weight: | 387lbs (176kg) |
| Dimensions(L×W×H): | 75″ x 63″ x 80″ (190 x 160 x 204cm) |
| Max User Weight: | 550 lbs (170kg) |
FEATURES
Steelflex PL2200 Lat Pull Down / Back Row Machine Key Features:
- Sealed bearing pivot points
- Electro-statically applied powder coat
- Springs (where applicable) make seat & weight arm adjustments quick and easy
- Ideal dual workout
- Pull handle-solid 1″
- Built to last
Note: Olympic weight plates not included
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730