





Steelflex PL2300 Squat / Lunge Machine
Was | Now $3,099.00
Save : $300
About
The Steelflex PL2300 Squat / Lunge Machine is made to give you the ultimate strength exercise. Working your legs, back and arms focusing on providing a perfect workout.
The Steelflex PL2300 Squat / Lunge Machine provides squat and deadlift training to develop explosive body force. Pop-pin adjustment of the lever movement arm adapts the exerciser of varying heights. Both straight and curved designs of handles enable trainers to operate the independent lifting arm more conveniently.
ABOUT Steelflex
Steelflex Cardiovascular equipment is manufactured to a very high standard for Strength Training equipment, the Steelflex range includes treadmills, exercise bikes, elliptical cross trainers for home and commercial use. All Steelflex products are manufactured in a state-of-the-art ISO 9000:2000 certified facility. The ISO 9000:2000 certification is only awarded to companies that comply to the most stringent quality, design and customer support standards, and is recognized worldwide as the sign of excellence.
| Warranty | |
| Frame: | 15 Years |
| Bearings: | 2 Years |
| Parts: | 1 Year |
| Upholstery & Grips: | 6 months |
| Specifications | |
| Mainframe: | 11 gauge steel, 2″ x 4″ square tubing |
| Finish: | Electro-statically applied powder coat |
| Bearings: | Industrial rated bearings, sealed bearings at all pivot points Springs (where applicable) make seat & weight arm adjustments quick and easy |
| Upholstery: | 2” Rebonded Scrap Foam + 10 mm high density foam with CGPC PVC cold latex leather and durable double stitched upholstery |
| Handgrips: | Dipped PVC Handle |
| Machine Weight: | 315 lbs |
| Dimensions(L×W×H): | 79″ x 65″ x 65″ (201 x 165 x 165cm) |
| Max User Weight: | 550 lbs (170kg) |
FEATURES
Steelflex PL2300 Squat / Lunge Machine Key Features:
- Sealed bearing pivot points
- Electro-statically applied powder coat
- Springs (where applicable) make seat & weight arm adjustments quick and easy
- Ultimate strength exercise
- Provides a perfect workout
- Built to last
Note: Olympic weight plates not included

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730