







SportsArt N911 Status Assisted Chin Dip
Was | Now $5,895.00
Save : $500
About
SportsArt N911 Status Assisted Chin Dip chin-ups work your back muscles, the back of your shoulders and arms. Dips work the pushing muscles in your arms, the front of your shoulders, and offer some chest involvement.
- The SportsArt N911 Status Assisted Chin Dip handle variations allow users to isolate lats or incorporate more bicep activation.
- Use the dip bars to strengthen triceps and pecs.
- Select weight assistance to match individual strength levels.
- Two levels of step heights to accommodate a wide variety of users
- Magnetized stack-fork with retracting tether makes for instant, secure selection of weights
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth.
The Status series embodies the premium strength equipment line of SportsArt and combines highest quality with modern design and perfect biomechanics and ergonomics to deliver unmatched quality and function to your facility. The Status Series is designed for demanding gym use. Heavy oval steel tubing, Kevlar-reinforced straps, internally lubricated cables, gas-pressure dampened seat adjustments, 1.5kg weight adjustments, profiled quality padding are just a few of the highlights that set the Status Series apart.
| Warranty | |
| Frame (Coating excluded): | 10 Years |
| Weights & Guide Rods: | 5 Years |
| Cables, belts, bearings & parts: | 3 Years |
| Grips, enclosures & covers: | 1 Year |
| Upholstery: | 6 Months |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Frame: | 14-gauge machine welded steel frame |
| Upholstery: | Heavy-duty marine grade cushions |
| Unit Weight: | 607.2 lbs / 276 kg |
| Dimensions: | 50.4 x 45.3 x 95.3 in / 128 x 115 x 242 cm |
| Weight Stack: | 220 lbs / 100 kg |
| Max User Weight: | 500 lb / 227.3 kg |
| Starting Weight: | 11 lbs / 5 kg |
FEATURES
SportsArt N911 Status Assisted Chin Dip Key Features:
- Adjustable and versatile, multi-function handles for training in any style that works muscle groups from all angles
- Knee pad folds up and out of the way for unassisted training
- Dip bars and straight pull-up bars fold out of the way for greater accessibility
- Non-slip steps for easy access
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
- Kevlar belts for quiet, smooth action and optimal tensile strength; belt contains 2200 lb (998 kg) tensile strength aircraft cables
- Marine-grade double stitched upholstery
- Heavy-duty European-styled cushions

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730