





SportsArt N951 Status Abduction
Was | Now $7,395.00
Save : $600
About
SportsArt Status Series delivers 7 pieces of selectorized strength designed specifically to target the muscles in the lower body. Users can train on products that engage the gluteal, quadriceps, hamstrings and calves in a single movement or choose products that target these muscles individually for higher intensity like the SportsArt N951 Status Abduction.
- Strengthens outer hips and thighs
- SportsArt N951 Status Abduction reclined seat back improves comfort and ergonomics
- Magnetized stack-fork with retracting tether makes for instant, secure selection of weights
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
The Status series embodies the premium strength equipment line of SportsArt and combines highest quality with modern design and perfect biomechanics and ergonomics to deliver unmatched quality and function to your facility. The Status Series is designed for demanding gym use. Heavy oval steel tubing, Kevlar-reinforced straps, internally lubricated cables, gas-pressure dampened seat adjustments, 1.5kg weight adjustments, profiled quality padding are just a few of the highlights that set the Status Series apart.
| Warranty | |
| Frame (Coating excluded): | 10 Years |
| Weights & Guide Rods: | 5 Years |
| Cables, belts, bearings & parts: | 3 Years |
| Grips, enclosures & covers: | 1 Year |
| Upholstery: | 6 Months |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Frame: | 14-gauge machine welded steel frame |
| Upholstery: | Heavy-duty marine grade cushions |
| Unit Weight: | 607.2 lbs / 276 kg |
| Dimensions: | 65 x 37.8 x 60.1 in / 165.1 x 96 x 152.5 cm |
| Weight Stack: | 220 lb / 100 kg |
| Max User Weight: | 500 lbs / 227 kg |
| Starting Weight: | 8.8 lbs / 4 kg |
FEATURES
SportsArt N951 Status Abduction Key Features:
- Seat is positioned for ultimate privacy
- Centralized weight stack is positioned for easy weight selection while seated
- Start point setting for comfort and safety
- Incremental 3.5 and 6.5 lb (1.58 & 2.9 kg) micro-loading adjustments
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
- Kevlar belts for quiet, smooth action and optimal tensile strength; belt contains 2200 lb (998 kg) tensile strength aircraft cables
- Marine-grade double stitched upholstery
- Heavy-duty European-styled cushions

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730