





SportsArt N932 Status Back Extension
Was | Now $6,095.00
Save : $600
About
The design of the SportsArt N932 Status Back Extension pad encourages extension of the low back muscles while minimizing hip extension.
- Strengthens lower back muscles to improve overall core strength
- SportsArt N932 Status Back Extension foot plate allows user to stabilize their own body naturally
- Back rest limits end range of motion to prevent excessive extension
- Adjustable back pad cylinder fits a variety of user sizes
- Magnetized stack-fork with retracting tether makes for instant, secure selection of weights
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
The Status series embodies the premium strength equipment line of SportsArt and combines highest quality with modern design and perfect biomechanics and ergonomics to deliver unmatched quality and function to your facility. The Status Series is designed for demanding gym use. Heavy oval steel tubing, Kevlar-reinforced straps, internally lubricated cables, gas-pressure dampened seat adjustments, 1.5kg weight adjustments, profiled quality padding are just a few of the highlights that set the Status Series apart.
| Warranty | |
| Frame (Coating excluded): | 10 Years |
| Weights & Guide Rods: | 5 Years |
| Cables, belts, bearings & parts: | 3 Years |
| Grips, enclosures & covers: | 1 Year |
| Upholstery: | 6 Months |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Frame: | 14-gauge machine welded steel frame |
| Upholstery: | Heavy-duty marine grade cushions |
| Unit Weight: | 563.2 lbs / 256 kg |
| Dimensions: | 48.4 x 49.2 x 60.1 in / 123 x 125 x 152.5 cm |
| Weight Stack: | 242 lb / 110 kg |
| Max User Weight: | 500 lbs / 227 kg |
| Starting Weight: | 16.5 lbs / 7.5 kg |
FEATURES
SportsArt N932 Status Back Extension Key Features:
- Start point setting for comfort and safety
- Back pad position adjusts for optimal placement depending on user preference
- Incremental 3.3 & 6.6 lb (1.5 & 3 kg ) micro-loading adjustment
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
- Kevlar belts for quiet, smooth action and optimal tensile strength; belt contains 2200 lb (998 kg) tensile strength aircraft cables.
- Marine-grade double stitched upholstery
- Heavy-duty European-styled cushions

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730