





SportsArt N923 Status Pull Over
Was | Now $6,895.00
Save : $600
About
SportsArt N923 Status Pull Over is specific product for building strength in the latissimus dorsi and arm muscles. The exercise is performed along a guided trajectory and involves pulling the arms downwards. From a sitting position, the user rests the chest against the support pad and grips the two independent levers. Resistance is provided by a weight stack which enables the workload to be adjusted to suit each type of user.
- Strengthens chest, lats and serratus anterior
- SportsArt N923 Status Pull Over range of motion limiter ensures user isolates desired movement
- Adjustable seat height, handle position and movement arm ensure a perfect fit for users of
different sizes - Magnetized stack-fork with retracting tether makes for instant, secure selection of weights
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
The Status series embodies the premium strength equipment line of SportsArt and combines highest quality with modern design and perfect biomechanics and ergonomics to deliver unmatched quality and function to your facility. The Status Series is designed for demanding gym use. Heavy oval steel tubing, Kevlar-reinforced straps, internally lubricated cables, gas-pressure dampened seat adjustments, 1.5kg weight adjustments, profiled quality padding are just a few of the highlights that set the Status Series apart.
| Warranty | |
| Frame (Coating excluded): | 10 Years |
| Weights & Guide Rods: | 5 Years |
| Cables, belts, bearings & parts: | 3 Years |
| Grips, enclosures & covers: | 1 Year |
| Upholstery: | 6 Months |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Frame: | 14-gauge machine welded steel frame |
| Upholstery: | Heavy-duty marine grade cushions |
| Unit Weight: | 596.2 lbs / 271 kg |
| Dimensions: | 48 x 49 x 60.1 in / 122 x 124.5 x 152.5 cm |
| Weight Stack: | 264 lb / 120 kg |
| Max User Weight: | 500 lbs / 227 kg |
| Starting Weight: | 17.6 lbs / 8 kg |
FEATURES
SportsArt N923 Status Pull Over Key Features:
- Handles naturally rotate through the range of motion
- Adjustable handle positions accommodate different positions
- Range of motion limiter protects safety and provides comfort
- Incremental 3.3 & 6.6 lb (1.5 & 3 kg ) micro-loading adjustment
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
- Kevlar belts for quiet, smooth action and optimal tensile strength; belt contains 2200 lb (998 kg) tensile strength aircraft cables
- Marine-grade double stitched upholstery
- Heavy-duty European-styled cushions

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730