





SportsArt N922 Status Pectoral Fly/Rear Deltoid
Was | Now $5,795.00
Save : $500
About
SportsArt N922 Status Pectoral Fly/Rear Deltoid dual-function machine reproduces a pectoral and rear deltoid fly workouts
- Strengthens pecs or rear deltoids
- SportsArt N922 Status Pectoral Fly/Rear Deltoid adjustable arm position allows for a greater or smaller range of motion during pec fly movements
- Handles provide ergonomic wrist positioning during rear deltoid movement
- Magnetized stack-fork with retracting tether makes for instant, secure selection of weights
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
The Status series embodies the premium strength equipment line of SportsArt and combines highest quality with modern design and perfect biomechanics and ergonomics to deliver unmatched quality and function to your facility. The Status Series is designed for demanding gym use. Heavy oval steel tubing, Kevlar-reinforced straps, internally lubricated cables, gas-pressure dampened seat adjustments, 1.5kg weight adjustments, profiled quality padding are just a few of the highlights that set the Status Series apart.
| Warranty | |
| Frame (Coating excluded): | 10 Years |
| Weights & Guide Rods: | 5 Years |
| Cables, belts, bearings & parts: | 3 Years |
| Grips, enclosures & covers: | 1 Year |
| Upholstery: | 6 Months |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Frame: | 14-gauge machine welded steel frame |
| Upholstery: | Heavy-duty marine grade cushions |
| Unit Weight: | 506 lbs / 230 kg |
| Dimensions: | 51 x 32 x 76.8 in / 129.5 x 82 x 195 cm |
| Weight Stack: | 220 lb / 100 kg |
| Max User Weight: | 500 lbs / 227 kg |
| Starting Weight: | 7.7 lbs / 3.5 kg |
FEATURES
SportsArt N922 Status Pectoral Fly/Rear Deltoid Key Features:
- Independent motion provides for balanced training
- Long handles and dual grip zones accommodate a variety of users
- Handles flare in/out to work different muscle groups
- Dual function facilitates pec fly/rear delt workouts
- Incremental 3.3 & 6.6 lb (1.5 & 3 kg ) micro-loading adjustment
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
- Kevlar belts for quiet, smooth action and optimal tensile strength; belt contains 2200 lb (998 kg) tensile strength aircraft cables
- Marine-grade double stitched upholstery
- Heavy-duty European-styled cushions

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730