



SportsArt N921 Status Mid Row
Was | Now $6,495.00
Save : $600
About
Our SportsArt N921 Status Mid Row targets your back muscles independently. Muscles include Teres Major (outer back), the Latissimus Dorsi (middle back), the Rhomboids, the Middle and Lower Trapezius (upper back), the Erector Spinae (lower back), the Pectoralis Major, the Lower Chest Muscles, the Posterior Deltoids (shoulder), the Infraspinatus (shoulder), the Teres Minor (shoulder) muscles.
- Strengthens upper and middle back muscles
- SportsArt N921 Status Mid Row independent design allows for bilateral or unilateral exercise
- Diverging nature activates more postural muscles
- Chest support provides lower back stability and allows for greater resistance to be used
- Magnetized stack-fork with retracting tether makes for instant, secure selection of weights
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
The Status series embodies the premium strength equipment line of SportsArt and combines highest quality with modern design and perfect biomechanics and ergonomics to deliver unmatched quality and function to your facility. The Status Series is designed for demanding gym use. Heavy oval steel tubing, Kevlar-reinforced straps, internally lubricated cables, gas-pressure dampened seat adjustments, 1.5kg weight adjustments, profiled quality padding are just a few of the highlights that set the Status Series apart.
| Warranty | |
| Frame (Coating excluded): | 10 Years |
| Weights & Guide Rods: | 5 Years |
| Cables, belts, bearings & parts: | 3 Years |
| Grips, enclosures & covers: | 1 Year |
| Upholstery: | 6 Months |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Frame: | 14-gauge machine welded steel frame |
| Upholstery: | Heavy-duty marine grade cushions |
| Unit Weight: | 510.4 lbs / 232 kg |
| Dimensions: | 63 x 51.2 x 60.1 in / 160 x 130 x 152.5 cm |
| Weight Stack: | 220 lb / 100 kg |
| Max User Weight: | 500 lbs / 227 kg |
| Starting Weight: | 12 lbs / 5.5 kg |
FEATURES
SportsArt N921 Status Mid Row Key Features:
- Pivoting flex handles reduce wrist stress and help prevent injury
- Diverging motion is ergonomically correct
- Gas-assisted seat adjustment fits users of different sizes
- Chest pad adjusts to suit different arm lengths
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
- Kevlar belts for quiet, smooth action and optimal tensile strength; belt contains 2200 lb (998 kg) tensile strength aircraft cables
- Marine-grade double stitched upholstery
- Heavy-duty European-styled cushions

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730