





SportsArt N931 Status Abdominal Crunch
Was | Now $6,895.00
Save : $600
About
The SportsArt N931 Status Abdominal Crunch is specific product for working out the abdominal muscles and hip flexors. The exercise is performed from a sitting position, with the back and legs firmly positioned against the support pads. It involves flexing the trunk forward so that the shoulders are brought closer to the knees. Resistance is provided by a weight stack which enables the workload to be adjusted to suit each type of user.
- Strengthens core musculature
- SportsArt N931 Status Abdominal Crunch end range of motion prevents excessive and harmful spine extension
- Converging upper and lower body segments fully activates abdominals
- Magnetized stack-fork with retracting tether makes for instant, secure selection of weights
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
The Status series embodies the premium strength equipment line of SportsArt and combines highest quality with modern design and perfect biomechanics and ergonomics to deliver unmatched quality and function to your facility. The Status Series is designed for demanding gym use. Heavy oval steel tubing, Kevlar-reinforced straps, internally lubricated cables, gas-pressure dampened seat adjustments, 1.5kg weight adjustments, profiled quality padding are just a few of the highlights that set the Status Series apart.
| Warranty | |
| Frame (Coating excluded): | 10 Years |
| Weights & Guide Rods: | 5 Years |
| Cables, belts, bearings & parts: | 3 Years |
| Grips, enclosures & covers: | 1 Year |
| Upholstery: | 6 Months |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Frame: | 14-gauge machine welded steel frame |
| Upholstery: | Heavy-duty marine grade cushions |
| Unit Weight: | 613.8 lbs / 279 kg |
| Dimensions: | 43.3 x 53.1 x 60.1 in / 110 x 135 x 152.5 cm |
| Weight Stack: | 264 lb / 120 kg |
| Max User Weight: | 500 lbs / 227 kg |
| Starting Weight: | 13.2 lbs / 6 kg |
FEATURES
SportsArt N931 Status Abdominal Crunch Key Features:
- Counter-weighted pivoting seat delivers a fluid range of motion
- Converging upper and lower body action engages more core muscles in one natural movement
- Back support keeps body stable to isolate abdominal muscles
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
- Kevlar belts for quiet, smooth action and optimal tensile strength; belt contains 2200 lb (998 kg) tensile strength aircraft cables
- Marine-grade double stitched upholstery
- Heavy-duty European-styled cushions

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730