





SportsArt N918 Status Low Row
Was | Now $5,195.00
Save : $500
About
The SportsArt N918 Status Low Row an all-around compound exercise, the seated low row is very good at exercising your muscles in both the middle back as well as the arms. More specifically, it works out your back muscles, your latissimus dorsi, your upper arm muscles and your forearms.
- Strengthens back and core musculature
- The SportsArt N918 Status Low Row backless seat allows for greater range of motion and increased core activation
- Magnetized stack-fork with retracting tether makes for instant, secure selection of weights
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
The Status series embodies the premium strength equipment line of SportsArt and combines highest quality with modern design and perfect biomechanics and ergonomics to deliver unmatched quality and function to your facility. The Status Series is designed for demanding gym use. Heavy oval steel tubing, Kevlar-reinforced straps, internally lubricated cables, gas-pressure dampened seat adjustments, 1.5kg weight adjustments, profiled quality padding are just a few of the highlights that set the Status Series apart.
| Warranty | |
| Frame (Coating excluded): | 10 Years |
| Weights & Guide Rods: | 5 Years |
| Cables, belts, bearings & parts: | 3 Years |
| Grips, enclosures & covers: | 1 Year |
| Upholstery: | 6 Months |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Frame: | 14-gauge machine welded steel frame |
| Upholstery: | Heavy-duty marine grade cushions |
| Unit Weight: | 455.4 lbs / 207 kg |
| Dimensions: | 82 x 33.5 x 76.8 in / 208 x 85 x 195 cm |
| Weight Stack: | 264 lb / 120 kg |
| Max User Weight: | 500 lbs / 227 kg |
FEATURES
SportsArt N918 Status Low Row Key Features:
- Curved bar provides an ergonomic grip
- Non-skid footplates
- Comfortable cushion suits exercisers of various sizes
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
- Kevlar belts for quiet, smooth action and optimal tensile strength; belt contains 2200 lb (998 kg) tensile strength aircraft cables
- Marine-grade double stitched upholstery
- Heavy-duty European-styled cushions

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730