





SportsArt N933 Status Pec Deck
Was | Now $7,395.00
Save : $600
About
SportsArt Status Series has 13 pieces including the SportsArt N933 Status Pec Deck designed to target specific muscle groups in the upper body. We understand that variety is essential for gym users to progress and achieve their goals. For this reason, we have designed at least two options to exercise each muscle group, providing choices for the gym and its members.
- Strengthens pecs
- SportsArt N933 Status Pec Deck independent design creates more balanced training
- Magnetized stack-fork with retracting tether makes for instant, secure selection of weights
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
The Status series embodies the premium strength equipment line of SportsArt and combines highest quality with modern design and perfect biomechanics and ergonomics to deliver unmatched quality and function to your facility. The Status Series is designed for demanding gym use. Heavy oval steel tubing, Kevlar-reinforced straps, internally lubricated cables, gas-pressure dampened seat adjustments, 1.5kg weight adjustments, profiled quality padding are just a few of the highlights that set the Status Series apart.
| Warranty | |
| Frame (Coating excluded): | 10 Years |
| Weights & Guide Rods: | 5 Years |
| Cables, belts, bearings & parts: | 3 Years |
| Grips, enclosures & covers: | 1 Year |
| Upholstery: | 6 Months |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Frame: | 14-gauge machine welded steel frame |
| Upholstery: | Heavy-duty marine grade cushions |
| Unit Weight: | 591.8 lbs / 269 kg |
| Dimensions: | 55 x 61 x 60.1 in / 139.7 x 155 x 152.5 cm |
| Weight Stack: | 220 lb / 100 kg |
| Max User Weight: | 500 lbs / 227 kg |
| Starting Weight: | 8.8 lbs / 4 kg |
FEATURES
SportsArt N933 Status Pec Deck Key Features:
- Independent press arms for equal muscle training
- Long handles accommodate different users
- Gas-assisted seat adjustment fits users of different sizes
- Footrest helps maintain proper body alignment
- Comfortable cushions correct ergonomics
- Pivot points called out with orange dots for optimal alignment
- Magnetized selector fork instantly locks into place for quick, secure action
- Retracting cord keeps selector fork from disappearing while eliminating clutter
- Flat “fork-style” selector supports weight plates rather than balancing on a thin, single selector pin
- Precision sound dampeners keep stack action quiet
- Cold rolled steel weight plates resist rust
- Kevlar belts for quiet, smooth action and optimal tensile strength; belt contains 2200 lb (998 kg) tensile strength aircraft cables

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730