





SportsArt N935 Status Rotary Torso
Was | Now $6,495.00
Save : $600
About
The SportsArt N935 Status Rotary Torso is product for working out the abdominal oblique muscles. The exercise is performed from a sitting position with the shoulders positioned against the support pad. It involves rotating the torso in alternate directions to the left and to the right. Resistance is provided by a weight stack which enables the workload to be adjusted to suit each type of user.
- Strengthens core musculature
- Knee pads stabilize lower extremity
- The SportsArt N935 Status Rotary Torso chest pad and handles secure upper body during operation
- Magnetized stack-fork with retracting tether makes for instant, secure selection of weights
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
The Status series embodies the premium strength equipment line of SportsArt and combines highest quality with modern design and perfect biomechanics and ergonomics to deliver unmatched quality and function to your facility. The Status Series is designed for demanding gym use. Heavy oval steel tubing, Kevlar-reinforced straps, internally lubricated cables, gas-pressure dampened seat adjustments, 1.5kg weight adjustments, profiled quality padding are just a few of the highlights that set the Status Series apart.
| Warranty | |
| Frame (Coating excluded): | 10 Years |
| Weights & Guide Rods: | 5 Years |
| Cables, belts, bearings & parts: | 3 Years |
| Grips, enclosures & covers: | 1 Year |
| Upholstery: | 6 Months |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Frame: | 14-gauge machine welded steel frame |
| Upholstery: | Heavy-duty marine grade cushions |
| Unit Weight: | 521.4 lbs / 237 kg |
| Dimensions: | 53.5 x 38.2 x 76.8 in / 136 x 97 x 195 cm |
| Weight Stack: | 176 lb / 80 kg |
| Max User Weight: | 500 lbs / 227 kg |
| Starting Weight: | 12.1 lbs / 5.5 kg |
FEATURES
SportsArt N935 Status Rotary Torso Key Features:
- Preload adjustment allows easy on/off access
- Range limiter makes motion comfortable from start to finish
- Lower body rotates to isolate core and hip motion
- Gas-assisted vertical seat adjustment fits all types of users
- Incremental 3.3 & 6.6 lb (1.5 & 3 kg) micro-loading adjustment
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
- Kevlar belts for quiet, smooth action and optimal tensile strength; belt contains 2200 lb (998 kg) tensile strength aircraft cables
- Marine-grade double stitched upholstery
- Heavy-duty European-styled cushions

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730