







SportsArt N916 Status Independent Lat Pulldown
Was | Now $5,795.00
Save : $500
About
The SportsArt N916 Status Independent Lat Pulldown builds strength in the latissimus dorsi and arm muscles. The exercise is performed along a guided trajectory and involves pulling the arms downwards. Resistance is provided by a weight stack which enables the workload to be adjusted to suit each type of user.
- SportsArt N916 Status Independent Lat Pulldown strengthens back and core musculature
- Allows for unilateral or bilateral movement
- Pivoting handles follow the user to fit biomechanical needs and may decrease risk of shoulder injury
- Magnetized stack-fork with retracting tether makes for instant, secure selection of weights
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
The Status series embodies the premium strength equipment line of SportsArt and combines highest quality with modern design and perfect biomechanics and ergonomics to deliver unmatched quality and function to your facility. The Status Series is designed for demanding gym use. Heavy oval steel tubing, Kevlar-reinforced straps, internally lubricated cables, gas-pressure dampened seat adjustments, 1.5kg weight adjustments, profiled quality padding are just a few of the highlights that set the Status Series apart.
| Warranty | |
| Frame (Coating excluded): | 10 Years |
| Weights & Guide Rods: | 5 Years |
| Cables, belts, bearings & parts: | 3 Years |
| Grips, enclosures & covers: | 1 Year |
| Upholstery: | 6 Months |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Frame: | 14-gauge machine welded steel frame |
| Upholstery: | Heavy-duty marine grade cushions |
| Unit Weight: | 484 lbs / 220 kg |
| Dimensions: | 57 x 34 x 82.7 in 145 x 86 x 210 cm |
| Weight Stack: | 220 lb / 100 kg |
| Max User Weight: | 500 lb / 227.3 kg |
FEATURES
SportsArt N916 Status Independent Lat Pulldown Key Features:
- Pivoting flex handles reduce wrist stress and help prevent injury
- Biomechanically correct diverging motion
- Gas-assisted seat adjustment and adjustable thigh pads accommodate users of different sizes
- 2:1 ratio (1 hand) and 1:1 ratio (2 hands)
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
- Kevlar belts for quiet, smooth action and optimal tensile strength; belt contains 2200 lb (998 kg) tensile strength aircraft cables
- Marine-grade double stitched upholstery
- Heavy-duty European-styled cushions

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730