





SportsArt N919 Status Lateral Raise
Was | Now $6,295.00
Save : $600
About
The SportsArt N919 Status Lateral Raise is a specific product for building strength in the deltoid and arm muscles. The exercise is performed from a sitting position and involves raising the arms outwards using the handgrip on the two independent levers. Resistance is provided by a weight stack which enables the workload to be adjusted to suit each type of user.
- Strengthens lateral deltoids
- Back support isolates deltoid muscles and ensures strict form
- SportsArt N919 Status Lateral Raise upright starting handle position helps to avoid shoulder impingement syndrome by keep wrists in a neutral position
- Magnetized stack-fork with retracting tether makes for instant, secure selection of weights
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
The Status series embodies the premium strength equipment line of SportsArt and combines highest quality with modern design and perfect biomechanics and ergonomics to deliver unmatched quality and function to your facility. The Status Series is designed for demanding gym use. Heavy oval steel tubing, Kevlar-reinforced straps, internally lubricated cables, gas-pressure dampened seat adjustments, 1.5kg weight adjustments, profiled quality padding are just a few of the highlights that set the Status Series apart.
| Warranty | |
| Frame (Coating excluded): | 10 Years |
| Weights & Guide Rods: | 5 Years |
| Cables, belts, bearings & parts: | 3 Years |
| Grips, enclosures & covers: | 1 Year |
| Upholstery: | 6 Months |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Frame: | 14-gauge machine welded steel frame |
| Upholstery: | Heavy-duty marine grade cushions |
| Unit Weight: | 488.4 lbs / 222 kg |
| Dimensions: | 55 x 53 x 60.1 in / 139.7 x 135.5 x 152.5 cm |
| Weight Stack: | 132 lb / 60 kg |
| Max User Weight: | 500 lbs / 227 kg |
| Starting Weight: | 7.7 lbs / 3.5 kg |
FEATURES
SportsArt N919 Status Lateral Raise Key Features:
- Handles rotate naturally throughout the motion and reduce wrist stress
- Gas-assisted seat adjustment puts you in the proper position for action
- Footrest helps maintain biomechanically correct exercise position
- Elbow pad reduces stress on joints
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
- Kevlar belts for quiet, smooth action and optimal tensile strength; belt contains 2200 lb (998 kg) tensile strength aircraft cables
- Marine-grade double stitched upholstery
- Heavy-duty European-styled cushions

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730