





SportsArt N925 Status Triceps Extension
Was | Now $6,195.00
Save : $600
About
SportsArt Status Series has 13 pieces designed to target specific muscle groups in the upper body including the SportsArt N925 Status Triceps Extension. We understand that variety is essential for gym users to progress and achieve their goals. For this reason, we have designed at least two options to exercise each muscle group, providing choices for the gym and its members.
- Strengthens triceps muscles
- SportsArt N925 Status Triceps Extension combination of back pad, chest pad and arm pad provide full body support, fully isolating triceps
- Ergonomic wrist pads relieve grip and minimize wrist stress allowing user to focus on movement
- Magnetized stack-fork with retracting tether makes for instant, secure selection of weights
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
The Status series embodies the premium strength equipment line of SportsArt and combines highest quality with modern design and perfect biomechanics and ergonomics to deliver unmatched quality and function to your facility. The Status Series is designed for demanding gym use. Heavy oval steel tubing, Kevlar-reinforced straps, internally lubricated cables, gas-pressure dampened seat adjustments, 1.5kg weight adjustments, profiled quality padding are just a few of the highlights that set the Status Series apart.
| Warranty | |
| Frame (Coating excluded): | 10 Years |
| Weights & Guide Rods: | 5 Years |
| Cables, belts, bearings & parts: | 3 Years |
| Grips, enclosures & covers: | 1 Year |
| Upholstery: | 6 Months |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Frame: | 14-gauge machine welded steel frame |
| Upholstery: | Heavy-duty marine grade cushions |
| Unit Weight: | 539 lbs / 245 kg |
| Dimensions: | 65 x 46 x 60.1 in / 165.1 x 116.8 x 152.5 cm |
| Weight Stack: | 220 lb / 100 kg |
| Max User Weight: | 500 lbs / 227 kg |
| Starting Weight: | 11 lbs / 5 kg |
FEATURES
SportsArt N925 Status Triceps Extension Key Features:
- Pivoting flex handles reduce wrist stress and help prevent injury
- Biomechanically correct diverging motion
- Gas-assisted seat adjustment and adjustable thigh pads accommodate users of different sizes
- 2:1 ratio (1 hand) and 1:1 ratio (2 hands)
- Cold rolled steel weight stacks with noise dampening
- Stainless steel guide rods resist rust and stay smooth
- Kevlar belts for quiet, smooth action and optimal tensile strength; belt contains 2200 lb (998 kg) tensile strength aircraft cables
- Marine-grade double stitched upholstery
- Heavy-duty European-styled cushions

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730